Barbara Kosmowska to znana polska pisarka i filolożka, która przyszła na świat 24 stycznia 1958 roku w Bytowie.
Jej twórczość łączy w sobie bogate doświadczenie literackie, które zdobyła na przestrzeni lat, wpływając na rozwój polskiej literatury współczesnej.
Życiorys
Barbara Kosmowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Bytowie. W 1999 roku obroniła na swojej macierzystej uczelni rozprawę doktorską, której tytuł brzmiał: Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej. Praca ta, dotycząca literatury polskiego pozytywizmu adresowanej do młodszych czytelników, została uhonorowana wyróżnieniem Summa cum laude.
Aktualnie Kosmowska pełni funkcję adiunkta w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na literaturze pozytywizmu oraz literaturze dla dzieci i młodzieży, z którą związana jest poprzez współpracę z czasopismem Guliwer, poświęconym tym zagadnieniom. Poza tym, Barbara Kosmowska pełni również funkcję kuratora społecznego oraz radnej w rodzinnym Bytowie.
Jest mężatką i matką dwóch córek.
Twórczość
Barbara Kosmowska, znana i ceniona pisarka, rozpoczęła swoją twórczość literacką już w latach 70. XX wieku, debiutując wówczas jako licealistka na łamach czasopisma „Na przełaj”. W ówczesnym okresie zdobyła uznanie w środowisku literackim, co zaowocowało licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami, które otrzymała w różnych konkursach poetyckich w latach 80.
W dorobku literackim Kosmowskiej znajduje się wiele książek, w tym:
- Głodna kotka (2000),
- Teren prywatny (2001),
- Prowincja (2002),
- Gobelin (2002),
- Buba (2002),
- W górę rzeki (2003),
- Niebieski autobus (2004),
- Myślinki (2005),
- Buba: Sezon ogórkowy (2007),
- Pozłacana rybka (2007),
- Hermańce (2008),
- Puszka (2008),
- Samotni.pl (2011),
- Dziewczynka z parku (2012),
- Niechciana (2012),
- Sezon na Zielone Kasztany (2013),
- Gorzko (2014),
- Panna Foch (2015),
- Tru (2017),
- Obronić królową (2017).
Obok powieści i zbiorów opowiadań, Barbara Kosmowska jest również twórczynią słuchowisk, które skierowane są zarówno do dzieci, jak i młodzieży. Jej prace są często doceniane za wnikliwe podejście do psychologii postaci oraz umiejętność budowania emocjonalnych narracji.
Nagrody
Barbara Kosmowska, uznawana za jedną z najważniejszych postaci współczesnej literatury, zdobyła liczne nagrody, które podkreślają jej wkład w polski kanon literacki. Jedną z jej najbardziej znanych powieści jest „Teren prywatny”, która okrzyknięta została najbardziej kobiecą książką autorki. W 2001 roku dzieło to zdobyło prestiżowy konkurs literacki Dziennik polskiej Bridget Jones, zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Dzięki temu sukcesowi, Barbara Kosmowska zyskała ogromną popularność oraz miejsce na Liście Bestsellerów Andrzeja Rostockiego, publikowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”.
W 2002 roku autorka z kolei została uhonorowana główną nagrodą w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży, pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”, zorganizowanym przez wydawnictwa Muza oraz Media Rodzina. To wyróżnienie stanowiło istotny krok w karierze Kosmowskiej, potwierdzając jej umiejętności tworzenia inspirujących i pełnych wyobraźni opowieści.
Jednak to nie koniec jej sukcesów. Książka „Pozłacana rybka” zdobyła w 2007 roku literacką nagrodę Książka Roku, przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People). Dodatkowo, powieść ta została również wyróżniona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie te nagrody dowodzą niezaprzeczalnego talentu i wpływu Barbary Kosmowskiej na literaturę, zarówno dla dorosłych, jak i dla młodych czytelników.
Przypisy
- Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Barbara Kosmowska [online], ksiazki.wp.pl, 15.04.2010 r. [dostęp 28.05.2023 r.]
- Barbara Kosmowska [online], Stentor.
- JoannaJ. Olech, Creme de la creme. Zwierciadło wieku cielęcego [online], Onet.pl [zarchiwizowane 12.07.2012 r.]
- Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka” [online], Stentor [zarchiwizowane 08.07.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Hansjoachim Walther | Andrzej Szutowicz | Krystyna Kamińska | Hermann Gutzmann | Richard Kohnke | Paul Mitzlaff | Roman MalekOceń: Barbara Kosmowska