Andrzej Grzegorz Szutowicz, urodzony w 1956 roku w Bytowie, to postać o wielu talentach i osiągnięciach. Jest podpułkownikiem oraz magistrem inżynierem Wojska Polskiego, co świadczy o jego zaangażowaniu w służbę wojskową oraz odpowiedzialności w działaniach na rzecz obronności kraju.
Nie tylko w wojsku, ale również w dziedzinie falerystyki – nauki o odznaczeniach i medalach – Szutowicz wyróżnia się swoją wiedzą oraz pasją. Dodatkowo, jako regionalista, angażuje się w działalność na rzecz swojej lokalnej społeczności, starając się promować i chronić regionalne dziedzictwo kulturowe.
Jego działalność społeczna, która obejmuje różnorodne aspekty życia społeczeństwa, odzwierciedla jego chęć do działania na rzecz innych. Andrzej jest także zapalonym kolekcjonerem, co jeszcze bardziej wzbogaca jego zainteresowania oraz wiedzę na temat historii i kultury regionu.
Życiorys
Andrzej Szutowicz przyszedł na świat w 1956 roku w Bytowie, w rodzinie nauczycielskiej. Jego rodzice, inż. Romuald i Olga (z domu Banach), mogli być dumni z jego osiągnięć. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Wolność i Polskość Ziemi Bytowskiej w 1975 roku. Wkrótce po tym, w 1976, związał swoje losy z Wojskowym szkolnictwem, rozpoczynając naukę jako podchorąży w Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Mechanicznym.
Swoje umiejętności rozwijał również na kursie przeszkolenia kandydatów na stanowiska szefów logistyki dywizji brygad i pułków, który ukończył w 1995 roku w Instytucie Logistyki WAT. Rok 2001 przyniósł mu kolejne wykształcenie – podjął studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej.
W 1980 roku awansował na stanowisko dowódcy plutonu w 7 batalionie sapernym 20 Dywizji Pancernej. Z radością preseł dowódca mostów w tym batalionie w latach 1982-1984, a w latach 1984–1991 pełnił funkcję dowódcy kompanii inżynieryjnej w 7 bsap oraz 2 bsap 20DPanc oraz 2PDZ. Praca w terenie pozwoliła mu na budowę mostów i pomostów drewnianych w różnych lokalizacjach w dwóch województwach: szczecińskim i koszalińskim od 1981 do 1985 roku. Andrzej Szutowicz opracował i wdrożył własne metody budowy pomostów oraz stworzył instrukcję dla młota DM-240.
W 1987 roku, jako dowódca zgrupowania 7 bsap, nadzorował rozbudowę CWKS Legia. W tym samym roku z zaangażowaniem brał udział w akcji gaszenia pożaru, który objął kilkadziesiąt hektarów lasu w rejonie Borowa, gmina Kalisz Pomorski.
W latach 1991-1994 pełnił rolę oficera 25 Wojskowej Komendy Kolejowej w Stargardzie Szczecińskim. Podczas tej pracy był odpowiedzialny za koordynowanie transportów kolejowych wojska, w tym wyprowadzenia jednostek byłej Armii Radzieckiej z lotniska w Kluczewie k. Stargardu Szczecińskiego. W ciągu zaledwie kilku miesięcy, od kwietnia do września 1992 roku, z Kluczewa odbyło się ponad 40 transportów.
W latach 1994-1996 zajmował stanowisko szefa służb technicznych oraz zastępcy dowódcy 2 bsap 2DZ. Odpowiadał za przygotowania do wręczenia sztandaru batalionu i stworzenie odznaki pamiątkowej. W 1996 roku przejął funkcję szefa logistyki 2bsap, a następnie st. oficera logistyki wydziału materiałowego, a później technicznego 2PDZ. W 1997 roku aktywnie uczestniczył w akcjach pomocowych podczas powodzi, gdzie został wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej za swoje osiągnięcia w racjonalizacji działań.
W latach 1998-1999 pełnił funkcję kierownika 7 Okręgowej Składnicy Sprzętu Inżynieryjnego i Materiałów Wybuchowych w Drawnie, a od 2000 do 2009 roku kontynuował prace jako kierownik Składu Materiałowego Drawno, pozostając podlegał 2 Rejonowej Bazie Materiałowej. W tym okresie był odpowiedzialny za niszczenie nieużytkowych i niebezpiecznych środków bojowych, co przyniosło najlepsze wyniki w Polsce w tej dziedzinie.
Pod jego kierownictwem Wojskowa Straż Pożarna wzięła udział w międzynarodowych ćwiczeniach z Holendrami w 2002 roku. Posiadał tytuł ostatniego dowódcy garnizonu Drawno w latach 1998–2003, a w 2010 roku objął stanowisko komendanta Garnizonowego Ośrodka Mobilizacyjnego w Czarnem, który został rozformowany w 2011 roku. Po wielu latach służby zawodowej, w 2012 roku, Andrzej Szutowicz zakończył swoją karierę wojskową.
Awanse
W ciągu swojej kariery, Andrzej Szutowicz odniósł znaczne awanse, co odzwierciedla jego zaangażowanie i umiejętności w służbie. Oto kluczowe daty oraz stopnie wojskowe, które zdobył:
- podporucznik – 1980,
- porucznik – 1983,
- kapitan – 1988,
- major – 1996,
- podpułkownik – 2010.
Ordery, odznaczenia, wyróżnienia
Andrzej Szutowicz dumnie nosi szereg prestiżowych nagród i odznaczeń, które stanowią świadectwo jego znaczących osiągnięć oraz zaangażowania w służbie dla Polski. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz honorów, które otrzymał w ciągu swojej kariery:
- złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- złoty medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- odznaka Honorowa Sybiraka – (1994),
- brązowy medal „Zasłużonemu Saperowi WP” – (1996),
- odznaka honorowa 7 OSSIiMW – (1998),
- odznaka Honorowa za zasługi dla Miasta i Gminy Drawno – (2000),
- złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – (2001),
- znak honorowy od Theun B. Frankema, komendanta strażaków holenderskich z Oosterwalde – (2002),
- brązowa odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – (2007),
- wyróżniony Bazuną Kaszubską Kleką – (2010),
- uhonorowany tytułem i statuetką „Drawnianin Roku 2010” – (2010),
- srebrny medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” – (2010),
- uhonorowany tytułem „Przyjaciel Dzieci i Młodzieży” nadanym przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Integracji Środowiskowej „Szansa” w Czarnem – (2011),
- medal i tytuł honorowy „Zasłużony dla Gminy Czarne” – (2011),
- dyplom honorowy od ambasadora Republiki Serbii – (2014),
- medal „Pro Memoria” – (2015),
- medal „Pro Patria” – (2015),
- dyplom z okazji 60-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – (2016),
- srebrny jubileuszowy Znak Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych – (2016),
- odznaka honorowa Fundacji Na Rzecz Jazdy Polskiej – (2018).
Falerystyk, regionalista, zainteresowania
Andrzej Szutowicz jest osobą o bogatych zainteresowaniach, z główną pasją w zakresie falerystyki oraz historii swojego regionu. Jako współautor odznak pamiątkowych dla 2. Batalionu Saperów Armii Polskiej oraz 7. Oddziału Saperów Inżynieryjnych i 3. Morskiej Warty, przyczynił się do wzbogacenia kultury i świadomości historycznej w swojej okolicy.
Biorąc aktywny udział w lokalnych stowarzyszeniach, pełnił rolę współorganizatora koła Związku Sybiraków w Stargardzie Szczecińskim oraz koła Stowarzyszenia Saperów Polskich w Drawnie. Dodatkowo, w przeszłości był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna w Stargardzie Szczecińskim, co pokazuje jego zaangażowanie w działania społeczne i kulturalne. Ponadto, należy do Głównego Stowarzyszenia Saperów Polskich oraz Honorowej Kapituły Fundacji Naji Goche.
Andrzej Szutowicz pełni również funkcję redaktora naczelnego biuletynu „Kawaliera”, który jest wydawany przy kole nr 21 Stowarzyszenia Saperów Polskich w Drawnie. Co więcej, jest on współtwórcą strony internetowej dedykowanej Oflagowi II B Arnswalde. Jego działalność obejmuje również autorstwo wystaw promujących zarówno Pomorze, jak i wojskowe jednostki inżynieryjne oraz Straż Graniczną RP.
W roku 2005 został laureatem konkursu Ordynariatu Polowego WP pod tytułem „Żołnierskie serca w hołdzie Janowi Pawłowi II” oraz zdobył nagrody w powiatowych konkursach poetyckich odbywających się w Pełczycach do roku 2009. Od czasów swojej służby w batalionie saperów, aktywnie angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia religijne i rocznicowe organizowane przez Parafię Prawosławną pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie.
Interesującym wydarzeniem było spotkanie, w którym zainicjował postawienie krzyża na Św. Górze Grabarce. Notabene, to właśnie w tym miejscu sfotografował się znany pisarz Paulo Coelho. Dodatkowo, aktywnie propaguje martyrologię Serbów na Pomorzu. W 2011 roku zaangażował się w rozbudowę fortyfikacji w rejonie bunkra B-Werk w Szczecinku oraz budowę kapliczki na cmentarzu wojennym „Nord” w Czarnem, która powstała ku pamięci tam spoczywających jeńców wojennych.
W roku 2016 współpracował w projektach mających na celu upamiętnienie poległych strażników granicznych oraz policjantów z Gochów. Ta działalność zaowocowała posadzeniem dwóch Dębów Pamięci w Brzeźnie Szlacheckim, jak również powstaniem obelisku pamiątkowego, zrealizowanego pod kierunkiem sołtysa Zdzisława Myszka, ku czci poległych strażników granicznych, którzy zginęli w latach 1939-1945. Dodatkowo, w kościele w Czarnem, zorganizował upamiętnienie zamordowanego w 1944 roku asp. Janusza Szaybo, za pomocą stosownej tablicy, której autorem jest jego syn, prof. Rosław Szaybo.
Andrzej Szutowicz to nieoceniony obrońca dobrego imienia majora Sucharskiego. Poza tym pełni rolę popularyzatora „Wojny Palikowej” z 1920 roku oraz Straży Granicznej II RP w Gochach. Jako pasjonat historii, zawsze jest gotów do rozmowy i podzielenia się swoją wiedzą z innymi.
Dorobek publicystyczny
Andrzej Szutowicz jest twórcą oraz współautorem licznych publikacji, które dotyczą historii regionu. Do jego dorobku publicystycznego zalicza się wiele znaczących tytułów, w tym:
- „Sylwetki Saperów. Kolejne Pokolenia”, Praca zbiorowa pod kierunkiem Ryszarda Żuchowskiego – (2009),
- „Zwykły żołnierski Los. Jeńcy wojenni na Pomorzu Zachodnim” (1919-1945), Praca zbiorowa – (2011),
- „Przewodnik po Drawnie i okolicach” – (2012),
- „Przewodnik po Drawnie i okolicach”; Alicja Łukasik, Andrzej Szutowicz – (2012),
- „Ziemia Drawieńska w starej i nowej fotografii”, Praca zbiorowa pod kierunkiem Alicji Łukasik – (2013),
- „Oflag II B Arnswalde. Jenieckie losy”; Sławomir Giziński, Andrzej Szutowicz – (2013),
- „700 lat Drawna. Studia i materiały z historii miasta i szlachty nowomarchijsko-zachodniopomorskiej”, Praca zbiorowa pod kierunkiem dr J.G. Brzustowicza – (2014),
- „Studia i Szkice”, pod redakcją Krzysztofa Filipa i Mirosława Golona, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku. Armia Czerwona/Radziecka w Polsce w latach 1944 – 1993, Borne Sulinowo-Bydgoszcz – Gdańsk 2014, str. 177-185,
- „W zbroi i mundurze po ziemi drawieńskiej”; Andrzej Szutowicz, Jan Brycki – (2016),
- „Nadgraniczna twierdza polskości”; Krzysztof Tyborski, Andrzej Szutowicz – (2017),
- „Konarzyny cierniste oblicze wojny”; Krzysztof Tyborski, Karolina Joachimczyk, Andrzej Szutowicz – (2019).
Przypisy
- artykuly-Nagonka trwa, czyli Sucharski ma być „be” (część 3). Autor: Andrzej Szutowicz : Nasze Kaszuby [dostęp 22.04.2024 r.]
- Szutowicz i Brycki 2016 ↓, s. 220-221;229-230.
- Szutowicz i Brycki 2016 ↓, s. 150-151.
- Kluczewo 1992 rok – Poszukiwania.pl [online], poszukiwania.pl [dostęp 06.02.2020 r.]
- 52 batalion remontowy - Dowódcy garnizonu Czarne [online], 52brem.wp.mil.pl [dostęp 06.01.2020 r.]
- Oflag IIB Arnswalde – 1939-1945 [online], oflag2b.choszczno.biz [dostęp 07.02.2020 r.].
- Apel pamięci Strażników [online], konarzyny.blogspot.com [dostęp 07.02.2020 r.]
- Komendant oddał hołd zamordowanym policjantom Policji Państwowej - Wiadomości - Policja Pomorska [online], pomorska.policja.gov.pl [dostęp 07.02.2020 r.]
- O dawnej granicy II RP na Gochach i Zaborach. - Aktualności - Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie [online], www.cos.strazgraniczna.pl [dostęp 07.02.2020 r.]
- Historia Żychlina – Oflag II D Gross Born [online], zychlin-historia.com.pl [dostęp 07.10.2019 r.]
- Pamięci płk Kazimierza Kosiarskiego d-cy 18 Pułku Kawalerii - La Pinede [online], lapinede.pl [dostęp 07.10.2019 r.]
- Skład Drawno [online], www.jednostki-wojskowe.pl [dostęp 07.10.2019 r.]
- 2 Rejonowa Baza Materiałowa [online], www.jednostki-wojskowe.pl [dostęp 07.10.2019 r.]
- Żuchowski 2009 ↓, s. 281.
- Żuchowski 2009 ↓, s. 280-281.
- Szutowicz, Łukasik i Twardowski 2012 ↓, s. 32.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Krystyna Kamińska | Hermann Gutzmann | Richard Kohnke | Paul Mitzlaff | Roman Malek | Barbara Kosmowska | Hansjoachim WaltherOceń: Andrzej Szutowicz