200 zł za OC to nie żart! Kto i w jaki sposób otrzymał tak niską ofertę?

Ile płacisz zazwyczaj za ubezpieczenie samochodu? Około 1000 zł? A co, jeśli powiemy Ci, że Twoja polisa może być nawet pięciokrotnie tańsza? Wystarczy, że porównasz ceny OC za pomocą kalkulatora online, a zyskasz pewność, że nie przepłacasz. Co więcej, jeśli kilka czynników ułoży się po Twojej myśli, koszt ubezpieczenia będzie niższy, niż sobie wyobrażasz!

Pewien 64-latek z powiatu bielskiego jeżdżący Nissanem Bluebirdem to prawdziwy szczęściarz. Czemu tak uważamy? Ponieważ korzystając z kalkulatora ubezpieczeń na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/, obliczył sobie polisę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w cenie zaledwie 200 zł! Jak to możliwe?

Skąd pochodzą kierowcy, którzy płacą najmniej za OC?

Spróbujmy przeanalizować przykład podanego wyżej kierowcy na kilku płaszczyznach, zaczynając od jego miejsca zamieszkania. Jak wiadomo, jest to jeden z czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Dlaczego? Wszystko sprowadza się do tzw. ryzyka ubezpieczeniowego, które towarzystwo szacuje m.in. na podstawie gęstości zaludnienia i statystyk wypadkowych w danej miejscowości.

Im większe miasto z większą liczbą ludności, tym większe panuje tam natężenie ruchu. Samochody, motocykle, rowerzyści, hulajnogiści, piesi – w takim chaosie znacznie łatwiej o stłuczkę lub wypadek, niż w małym miasteczku lub na wsi. Stąd to właśnie mieszkańcy tych ostatnich płacą średnio niższe składki na OC. Po prostu w ich przypadku prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania jest odpowiednio mniejsze.

Jak bardzo? Dość powiedzieć, że średni koszt ubezpieczenia OC dla kierowcy z Warszawy to blisko 800 zł. Nasz właściciel pojazdu pochodzący z okolic Bielska-Białej wydał zatem cztery razy mniej!

Czym jeżdżą kierowcy z najtańszym OC?

Kolejnym obok miejsca zamieszkania czynnikiem, który ma wpływ na wysokość ceny ubezpieczenia OC, jest marka i model ubezpieczonego pojazdu. Właściciele jakich samochodów płacą najniższe składki?

– Od wielu miesięcy w czołówce zestawienia marek z najniższymi średnimi cenami ubezpieczenia OC w porównywarce Mubi utrzymują się pojazdy kilku producentów. Należą do nich przede wszystkim Dacia, Daihatsu, Kia, Suzuki, Smart i Toyota. Na drugim biegunie znajdują się natomiast pojazdy najbardziej luksusowych marek, jak m.in. Lamborghini, Ferrari czy Rolls-Royce, ale również popularne wśród młodych kierowców BMW – mówi Mateusz Piesowicz, ekspert porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Nissan, którym jeździ kierowca z powiatu bielskiego, należy do marek z jednym z najtańszych średnich OC (https://mubi.pl/najtansze-oc/), a dodatkowo na korzyść jego właściciela wpływa również stosunkowo niewielka pojemność silnika. Wszystko to sprawia, że ubezpieczyciel obniża wysokość składki.

Ile lat mają kierowcy z najniższym OC?

Kolejny czynnik, który ma bardzo duże znaczenie przy wycenie składki ubezpieczeniowej, to wiek i doświadczenie właściciela samochodu w prowadzeniu pojazdów. Jak można się domyślić, w najgorszej pozycji są najmłodsi kierowcy, którzy dopiero co zdobyli prawo jazdy i nie zdążyli jeszcze wyrobić żadnej historii ubezpieczeniowej. Brak zniżek za bezszkodową jazdę w połączeniu ze statystykami policyjnymi, według których najwięcej wypadków powodują osoby w wieku 18-25 lat, to przepis na drogie OC.

Nasz kierowca oczywiście się do tej grupy wiekowej nie zalicza. Wręcz przeciwnie, a jak korzystna jest jego sytuacja, widać po średnich cenach OC ze względu na wiek kierowcy obliczonych w porównywarce Mubi.

  • 18-25 lat – 1305 zł,
  • 26-35 lat – 648 zł,
  • 36-45 lat – 535 zł,
  • 46-55 lat – 550 zł,
  • 56-65 lat – 506 zł,
  • powyżej 65 lat – 547 zł.

Co jeszcze wpływa korzystnie na cenę OC?

Oprócz już wymienionych czynników, z których każdy działa na korzyść naszego przykładowego kierowcy, na niską cenę jego polisy mogą wpływać jeszcze inne rzeczy. Przede wszystkim są to:

  • bezszkodowa historia ubezpieczenia – jeżdżąc bez szkód, kierowca zbiera zniżki na ubezpieczenie, dzięki którym po kilku latach bez stłuczki można obniżyć koszt OC nawet o 60%;
  • współwłasność pojazdu – w przypadku dwóch lub więcej współwłaścicieli samochodu, ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki każdego z nich, co może znacząco obniżyć wysokość składki;
  • zniżki na zakup OC online – niektórzy ubezpieczyciele oferują nawet 15% rabatu za wybranie metody płatności online za polisę;
  • zakup polisy w jednej racie – płatność ratalna może być wygodna, ale trzeba pamiętać, że podnosi ona ostateczny koszt ubezpieczenia.

Jak widać, czynników, które mogą obniżyć cenę ubezpieczenia OC, jest bardzo dużo. Już jeden z nich może znacząco zmniejszyć koszt polisy, a gdy dojdzie do zbiegu dwóch lub więcej, cena spadnie znacząco poniżej średniej. Dodając do tego porównanie ofert za pomocą kalkulatora OC AC, przestaje dziwić, że kierowca z powiatu bielskiego zapłacił za ubezpieczenie swojego auta rekordowo niskie 200 zł. A jak niska może być Twoja składka?