Kościół św. Filipa Neri w Bytowie


Kościół św. Filipa Neri w Bytowie to jeden z dwóch rzymskokatolickich miejsc kultu znajdujących się w malowniczym mieście Bytów, usytuowanym w województwie pomorskim. Należy on do dekanatu bytowskiego, który jest częścią diecezji pelplińskiej. W tej świątyni duszpasterstwo prowadzone jest przez księży Filipinów, a to miejsce stało się centralnym punktem dla lokalnej społeczności.

Historia powstania tej budowli sięga 1983 roku, kiedy to państwo Anna i Józef Cyrsonowie przekazali ziemię pod budowę kościoła. Przyznanie zgody na rozpoczęcie budowy miało miejsce w tym samym roku, a następnie w 1984 zaczęto wykonywać projekt opracowany przez architekta Romana Kalisza. W realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowana została firma Feliksa Bargańskiego. W dniu 24 listopada 1985 roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego, którego dokonał ksiądz biskup Ignacy Jeż, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Budowę nadzorowali na przemian księża Kaczmarczyk i Szary, a finalizacja prac miała miejsce w 1994 roku.

1 lipca 1994 roku miało miejsce ważne wydarzenie w historii parafii, gdy Ksiądz Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga ogłosił podział parafii w Bytowie na dwie odrębne parafie: św. Katarzyny oraz św. Filipa Neri. Poświęcenie nowej świątyni miało miejsce 25 maja 2014 roku, a dokonał go Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.

Co warto zauważyć, wystrój wnętrza kościoła zachwyca nie tylko bogactwem symboliki, ale i artyzmem. Ołtarz, zrealizowany przez niemieckiego artystę Gerda Winera, który jest także sponsorem całego prezbiterium, przyciąga uwagę swoją nowatorską formą. Składa się on z pięciu kwadratów, które pełne są starochrześcijańskich symboli. Kolory użyte w ołtarzu nie są przypadkowe; niebieski to symbol nieba i Maryi, zaś żółty i biały odnoszą się do czystości i doskonałości, natomiast czerwony symbolizuje miłość i męczeństwo. Kolorystyka nawiązuje również do typowych barw kaszubskich.

Naszą uwagę przyciąga także centralny krzyż, który przedstawia postać Chrystusa, jednoczącą się z ofiarą krzyżowej śmierci. Dodatkowo, w ołtarzu znajdują się kwadraty symbolizujące Patrona kościoła oraz Maryję. Litery FN i ogromne serce to odniesienie do stygmat Ducha Świętego, który według tradycji św. Filip Neri otrzymał podczas modlitwy w katakumbach. Obrazy znajdujące się w prezbiterium, czyli św. Filipa Neri oraz Matki Bożej Częstochowskiej, dopełniają całości dekoracji. W bocznych wnękach mieszczą się również wizerunki św. Jana Pawła II, Jezusa Miłosiernego oraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest Patronką Miasta Bytów.

Warto zaznaczyć, że w kościele znajduje się także kaplica poświęcona św. Hubertowi, której fundatorami oraz wykonawcami są myśliwi z Bytowa. Wnętrze budowli, prowadzące od prezbiterium aż do chóru, zdobione jest pasmem glinki-stiuku, na którym umieszczono stacje drogi krzyżowej wykonane z brązu. Całość kompozycji uzupełniają witrażowe kinkiety, które dodają świątyni charakterystycznego klimatu. Obrazy oraz stacje drogi krzyżowej zaprojektował Tomasz Wachowicz, co świadczy o wysokiej estetyce oraz dbałości o szczegóły.

Przypisy

  1. Bytów. Federacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce. [dostęp 29.12.2021 r.]

Oceń: Kościół św. Filipa Neri w Bytowie

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:13