40-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie

W piątek, 7 czerwca o godzinie 10:30 w Bytowskim Centrum Kultury rozpoczęła się uroczystość z okazji 40-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. “Dzieci Europy” w Bytowie.

Uroczystość rozpoczęła się podsumowaniem działalności placówki. Można było dowiedzieć się jak w dorosłym życiu radzą sobie absolwenci szkoły oraz jakie formy działalności artystycznej podejmują obecni wychowankowie.

Specjalnymi odznaczeniami uhonorowano instytucje oraz osoby ściśle współpracujące z ośrodkiem m.in. starostę Jacka Żmuda – Trzebiatowskiego, Komendanta Powiatowego Policji, Andrzeja Borzyszkowskiego oraz obecnych wychowanków jak i absolwentów odnoszących szczególne sukcesy w życiu, m.in. Jana Wiczkowskiego oraz Ariela Czermińskiego dwukrotnego złotego medalistę Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie.

Druga częścią uroczystości była część artystyczna, gdzie wystąpili wychowankowie placówki m.in. Jan Wiczkowski – “Bytowski Michael Jackson”, “Teatrzyk Raz Dwa Trzy” oraz “Zespół Tańca Dawnego”.

Po zakończeniu uroczystości w Bytowskim Centrum Kultury uczestnicy, którzy wypełnili salę widowiskową niemal po brzegi, przemaszerowali do placówki ośrodka mieszczącej się przy. ul. Jana Styp – Rekowskiego 5 w Bytowie. Tam odbyła się prezentacja obiektu i zakończenie imprezy.

Początki szkolnictwa specjalnego w Bytowie rozpoczęły się we wrześniu 1960 r. Powstała wtedy skromna, licząca zaledwie dwa oddziały i dysponująca tylko jedną izbą lekcyjną Szkoła Podstawowa Specjalna. Rok szkolny 1973/74 był rokiem przełomowym dla szkolnictwa specjalnego w Bytowie. 15 listopada 1973 roku rozpoczął działalność internat. W związku z tym placówka zyskała miano Państwowego Zakładu Wychowawczego, który w 1984 roku przekształcono w Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy.
Dzień 1 czerwca 1987r. – Dzień Dziecka – był jedną z ważniejszych dat w dziejach placówki, w tym dniu bowiem ogłoszono decyzję o rozbudowie i modernizacji Ośrodka. Rok szkolny 1990/1991 to kolejny przełomowy rok w historii Ośrodka. Najpierw nastąpiły zmiany kadrowe – dyrektorem został Bernard Leyk, wicedyrektorem Irena Maikowska, a od 1996r. – Elżbieta Puchała. Funkcję kierownika internatu pełniła Krystyna Kloska, a od 1992r. – Krystyna Smantek.

W grudniu 1992r. szkoła uzyskała nowego Honorowego Patrona, którym był Pomorski Bank Kredytowy w Bytowie. Dzisiejsza działalność Ośrodka niewątpliwie ukształtowana została dzięki pracy ludzi wielkiego serca. Szkoła zawdzięcza powstanie i rozwój ich ofiarnej działalności, zaangażowaniu, otwartości i wrażliwości na potrzeby dzieci specjalnej troski.

Źródło:  http://www.sosw-bytow.com.pl

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem dotyczącym warunków i zasad korzystania serwisu OtoBytów przed zemieszczeniem swojego komentarza.

Zostaw swój komentarz

Current ye@r *